Poznaj rodzaje kataru

Katar objawia się nadmierną produkcją śluzu w nosie. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Nieżyt nosa może pojawić się wraz z przeziębieniem i grypą lub po kontakcie z alergenami, bądź substancjami drażniącymi. W związku z tym wyróżniamy katar wirusowy, bakteryjny, alergiczny i naczynioruchowy. 

 

Katar pojawiający się w sezonie przeziębieniowym, na ogół jest wywołany zakażeniem wirusowym. To właśnie z nim najczęściej zmagamy się jesienią oraz wiosną. Osłabienie odporności następuje w wyniku kontaktu ze szkodliwymi drobnoustrojami m.in. rinowirusami (wirusy wywołujące nieżyt nosa). Chorobotwórcze mikroorganizmy są przenoszone drogą powietrzno-kropelką, zwykle podczas przebywania w jednym pomieszczeniu z kichającą lub kaszlącą osobą. Gdy wnikną one do naszego organizmu, zaczynają się namnażać i powodują stan zapalny. W przypadku zapalenia błony śluzowej nosa jej naczynia krwionośne zostają nadmiernie wypełnione krwią, rozszerzają się, a śluzówka puchnie. To prawidłowa reakcja obronna walczącego organizmu. Zaczynamy mieć problemy z oddychaniem przez nos i bardzo często odczuwamy także ból głowy. Początkowo zalegająca w nosie wydzielina jest wodnista (wiąże się to z przekrwieniem naczyń krwionośnych nosa), a wraz z rozwojem choroby gęstnieje. 

 

Katar bakteryjny pojawia się na skutek nadkażenia bakteryjnego uszkodzonej przez wirusy błony śluzowej nosa. Obecność ropy i śluzu w przewodach nosowych sprawia, że wydzielina zmienia swój kolor – z bezbarwnego, na żółtawy lub zielonkawy. 

 

 

Katar sienny (katar alergiczny) wymaga dodatkowego udrażniania nosa. SUDAFED®

Alergiczny nieżyt nosa (nazywany katarem siennym) nie jest zaraźliwy. W przypadku stałego kontaktu z alergenem może być przewlekły, sezonowy lub całoroczny. U niektórych osób występuje w momencie zetknięcia się z roztoczami kurzu domowego, sierścią zwierząt lub dymem. Inni zmagają się z katarem alergicznym w sytuacji, gdy rośliny lub drzewa zaczynają kwitnąć. U alergików pojawia się wodnista, bezbarwna, dość obfita wydzielina, która nie zmienia swojej konsystencji. Charakterystyczne dla alergii jest również zapalenie spojówek, zaczerwienienie oczu, łzawienie, zaburzenia snu i koncentracji, natomiast stosunkowo rzadko pojawia się podwyższona temperatura. W trakcie alergii bardzo często stosujemy leki przeciwhistaminowe. Warto jednak pamiętać, że łagodzą one świąd i hamują wyciek z nosa, ale nie odblokowują go. Niezbędne jest więc zastosowanie leków, które dodatkowo udrożnią nos (np. pod marką Sudafed®).

 

Katar naczynioruchowy nie jest wynikiem zakażenia czy uczulenia. Może być spowodowany szybką zmianą temperatury (m.in. po wejściu z dworu do ciepłego pomieszczenia np. autobusu), zjedzeniem ostrej potrawy, uprawianiem aktywności fizycznej, silną ekspozycją na światło lub zmianą pozycji z pionowej na poziomą. 

 

Z uczuciem zatkanego nosa można walczyć stosując odpowiednie leki. Często podczas kataru odczuwamy suchość w nosie, dlatego warto sięgnąć po produkty zapewniające nie tylko odblokowanie nosa, ale także odpowiednie nawilżenie śluzówki. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie leku Sudafed® XyloSpray HA, ponieważ zawiera on aż trzy substancje o działaniu nawilżającym: kwas hialuronowy, sorbitol i glicerol, a co więcej nie zawiera konserwantów, dzięki czemu nie podrażnia błony śluzowej nosa oraz nie nasila objawów alergicznego nieżytu nosa, które mogą wywoływać konserwanty1. Dla osób, które preferują dyskretną formę aplikacji sprawdzą się tabletki Sudafed®, które dzięki zawartości pseudoefedryny, eliminują uczucie ucisku w głowie i zatokach2, zmniejszając obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość nagromadzonej w górnych drogach oddechowych wydzieliny. 

 

1 Lebe E, Baka M, Yavaşoğlu A, Aktuğ H, Ateş U, Uyanikgil Y. Effects of preservatives in nasal formulations on the mucosal integrity: an electron microscopic study. Pharmacology. 2004 Oct;72(2):113-20.
2 Dotyczy uczucia ucisku w zatokach spowodowanego nagromadzoną wydzieliną i obrzękiem błony śluzowej nosa. 

 

Bibliografia:

A. Emeryk, P. Rapiejko, A. Lipiec, Alergiczny nieżyt nosa, Poznań 2013.

P. Rapiejko, A. Lipiec, Podział nieżytów nosa, [w:] „Alergia”, 2013, nr 2, s. 6-8.

Podobne artykuły

Jak prawidłowo oczyszczać nos podczas kataru?Podejmij szybką walkę z kataremKatar alergiczny - poznaj i zapobiegaj
;