Cztery fazy rozwoju przeziębienia
Badania dowodzą, że w okresie jesienno-zimowym każdego z nas, przynajmniej raz, dopada przeziębienie. Senność, przygnębienie, rozdrażnienie, zatkany nos, drapanie w gardle i osłabienie są zwiastunami nadchodzącej choroby. Co jeszcze powinno nas zaniepokoić? Z jakimi symptomami choroby należy udać się do lekarza? Poznaj cztery fazy rozwoju przeziębienia, by rozpocząć skuteczną walkę z infekcjami.
Przeziębienie dzieli się na cztery fazy. Symptomami pojawiającymi się w pierwszej fazie są: ogólne rozdrażnienie, dreszcze, pogorszenie samopoczucia i zmęczenie. Często takie objawy nie budzą w nas obaw, gdyż powodów spadku energii może być wiele, a nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że organizm rozpoczął walkę z wirusami. By wzmocnić układ immunologiczny sięgamy po witaminę C lub korzystamy z domowych sposobów na rozgrzanie organizmu, np. herbaty z miodem, czosnkiem lub imbirem. Część z nas kładzie się do łóżka, odpoczywa i stara porządnie wyspać. Jednak te sposoby nie zawsze są nam w stanie pomóc.
Druga faza to moment, gdy zaczynamy być bardziej zaniepokojeni naszym stanem. Boli nas głowa, mamy zablokowany nos, odczuwamy drapanie w gardle (na wysokości nosa lub w okolicy krtani) oraz zmagamy się z podrażnioną śluzówką nosa, w której rozwija się stan zapalny. To znak, że organizm został zaatakowany przez jeden z 200 wirusów powodujących przeziębienie. Pojawia się trudność w oddychaniu i z odkrztuszaniem wydzieliny. Obfita, wodnista i bezbarwna wydzielina z nosa utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Obrzęknięta śluzówka zatyka nos, a my w wyniku tego mówimy zmienionym głosem. Na tym etapie nadmierna ilość śluzu spływa do gardła, co w konsekwencji może prowadzić do wtórnego zakażenia. By pozbyć się uciążliwego intruza, warto szybko podjąć walkę. Zatkany nos i zatoki można oczyścić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie leków w postaci aerozoli zawierających różne substancje czynne.
Ksylometazolina, zawarta w produktach Sudafed® XyloSpray lub Sudafed® XyloSpray HA zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa oraz ułatwia odpływ zalegającej wydzieliny. W sytuacji, gdy mamy wysuszoną śluzówkę lepszym rozwiązaniem będzie Sudafed® XyloSpray HA, który zawiera aż trzy substancje nawilżające: glicerol, sorbitol i kwas hialuronowy (w postaci soli sodowej) oraz nie podrażnia błony śluzowej nosa, gdyż nie zawiera konserwantów. Z kolei dla osób, które preferują dyskretny sposób przyjmowania leków, dobrym rozwiązaniem są tabletki Sudafed®. Udrażniają one nos (łagodzą obrzęk, zmniejszają ilość zalegającej w górnych drogach oddechowych wydzieliny), a w następstwie tego ułatwiają oddychanie i eliminują uczucie ucisku w głowie i zatokach1.
Trzecia faza przeziębienia objawia się wzrostem temperatury (stan podgorączkowy) i kaszlem. Po około pięciu, sześciu dniach przeziębienia pojawia się także ból mięśni i stawów. Towarzyszy mu uczucie "łamania w kościach" i ból całego ciała. Osłabienie organizmu utrudnia codzienne funkcjonowanie, pojawia się dyskomfort podczas pochylania się, proste czynności wykonujemy znacznie dłużej, a uprawianie sportów staje się niemożliwe. Zmaganie się z podwyższoną temperaturą, przyśpieszonym tętnem i poceniem się oraz rumieńce na policzkach – wszystkie te objawy są oznaką naszego pogarszającego się stanu. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem.
W czwartej fazie przeziębienia nadal walczymy z silnym katarem i przekrwieniem śluzówki nosa, jednak objawy powoli ustępują. Powrót do zdrowia następuje zwykle po około 8-9 dniach. Wraca lepsze samopoczucie, energia, mija katar i zaczynamy mówić „swoim” głosem. Podrażnione gardło powoli przestaje drapać, błona śluzowa stopniowo się obkurcza, znika też gorączka, kaszel i wracają nam siły do działania.
1 Dotyczy uczucia ucisku w zatokach spowodowanego nagromadzoną wydzieliną i obrzękiem błony śluzowej nosa.
Bibliografia:
Deep Dive into Upper Respiratory Health in Poland” Incite, 2011 - Badanie konsumenckie dla Johnson and Johnson.
Tylżanowska-Kisiel Joanna, Przeziębienie i grypa, Helion, 2007.