Domowe sposoby na walkę z przeziębieniem

Herbata z dodatkiem imbiru, czosnku lub miodu oraz tradycyjny rosół to domowe sposoby, które pomogą nam pokonać przeziębienie. Sprawdzone metody przekazywane z pokolenia na pokolenie pozwalają zapobiec infekcjom, a nawet wygrać walkę z chorobą, złagodzić katar, kaszel i dreszcze. 

 

Przeziębienie dopada każdego z nas przynajmniej raz w roku, najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Zmienne warunki atmosferyczne, krótszy sen czy wyziębienie organizmu mogą stanowić przyczynę częstych infekcji. Ich główne objawy to: uciążliwy katar, ból głowy, podwyższona temperatura, kaszel i ból gardła. By je załagodzić warto zastosować domowe sposoby.

 

Pierwsze miejsce w wielu domach zajmuje herbata z imbirem, cytryną lub czosnkiem. Alternatywnie stosuje się mleko z miodem bądź czosnkiem, gdyż te składniki posiadają wiele dobroczynnych właściwości. Imbir działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, a dodatkowo, w niektórych przypadkach, antywirusowo. Cytryna to źródło witaminy C. Czosnek - zabójca bakterii (bywa nazywany naturalnym antybiotykiem), regeneruje komórki układu immunologicznego oraz wzmacnia organizm, a dzięki allicynie uwalnianej podczas zgniatania ząbków, działa przeciwgrzybiczo. Z kolei miód zapewnia ochronę przed drobnoustrojami, ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze.

 

Nasze mamy i babcie przeziębienie leczyły też syropem z cebuli, gdyż zawiera on wiele witamin (m.in. A, C, PP) działających dezynfekująco i łagodząco. Syrop domowej roboty uzupełnia niedobory witamin B1, B2 i C oraz mikroelementów (np. cynku wzmacniającego odporność przeciwwirusową czy fosforu będącego budulcem kości).  

 

Domowe sposoby i leki na przeziębienie.

 

Podczas walki z przeziębieniem nie można zapomnieć o ziołach, które zalecane są zwłaszcza w postaci naparów. Warto przygotować sobie inhalacje np. z herbaty z kwiatu lipy (działa napotnie), kwiatów i owoców czarnego bzu (posiadają udowodnione właściwości przeciwzapalne) czy rumianku z tymiankiem i olejków eterycznych na bazie roślin, np. anyżowego i eukaliptusowego (zabijają bakterie oraz rozgrzewają organizm).

 

Wśród domowych sposobów na pokonanie choroby znajduje się też rosół z kury. Gotujący się rosół uwalnia cysteinę (aminokwas wchodzący w skład białek), której wdychanie przyspiesza odkrztuszanie wydzieliny znajdującej się w płucach. Zupa rozgrzewa i wzmacnia, a para buchająca znad talerza udrożnia zatkany nos.

 

 

 

Zablokowany nos, utrudnia codzienne funkcjonowanie. Opuchnięta błona śluzowa utrudnia odplyw wydzieliny z nosa, a przez to blokuje swobodne oddychanie i w konsekwencji powoduje uczucie ucisku w  głowie i zatokach. W wyniku kataru mamy problemy z zasypianiem, budzimy się w nocy, przez co w ciągu dnia czujemy się rozdrażnieni i osłabieni. W walce z katarem dobrze sprawdzą się leki, które odblokowują zatkany nos, np. te dostępne pod marką Sudafed®. Do wyboru mamy leki pod różnymi postaciami – aerozoli do nosa lub tabletek. W aerozolach Sudafed® XyloSpray lub Sudafed® XyloSpray HA substancją czynną jest ksylometazolina, która poprzez zwężenie naczyń krwionośnych zaczyna odblokowywać nos już po około 5-10 minutach. Z kolei Sudafed® Tabletki, dzięki zawartości pseudoefedryny, obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza ilość wydzieliny w górnych drogach oddechowych, jednocześnie ułatwiając oddychanie i eliminując uczucie ucisku w głowie i zatokach1.

 

1 Dotyczy uczucia ucisku w zatokach spowodowanego nagromadzoną wydzieliną i obrzękiem błony śluzowej nosa.

 

Bibliografia:

Górnicka Jadwiga, Nie daj się przeziębieniu! Receptury natury, AWM Morex, 2014.

Podobne artykuły

Cztery fazy rozwoju przeziębieniaJak uchronić się przed przeziębieniem?
;